עדכונים מתנועת המושבים

מזכירות • 2/7/2020 כניסות


מקדמים את המרחב הכפרי בכנסת ובממשלה! 
מפגש עם שר הכלכלה והתעשייה, עמיר פרץ 
מזכ״ל תנועת המושבים, עו״ד עמית יפרח נפגש השבוע עם שר הכלכלה והתעשייה, עמיר פרץ. השניים דנו על סוגיית הותמ"לים, נושאי החקלאות והייבוא לקראת חוק ההסדרים ותקציב המדינה.
בנוסף תנועת המושבים ומשרד הכלכלה יתחילו להניע פרויקט ייחודי משותף לטובת המרחב הכפרי.

יפרח סיכם את המפגש ואמר: ״מצאתי שר כלכלה אשר מחויב לסדר היום של המרחב הכפרי והיצרן המקומי הישראלית אנו נמשיך לשתף פעולה לטובת קידום החקלאות וההתיישבות בממשלה ובכנסת". 
מפגש עם שר העבודה והרווחה, איציק שמולי 
מזכ״ל תנועת המושבים, עו״ד עמית יפרח נפגש השבוע עם שר העבודה והרווחה , איציק שמולי. במהלך הפגישה דנו על נושאי החקלאות וההתיישבות שעל סדר יומה של הממשלה. לרבות הותמל״ים, תקנה 116, סעיף החקלאות בחוק ההסדרים. בנוסף דנו בנושאי התיישבות שתחת משרדו והדרך לקדמם למען המרחב הכפרי.

יפרח סיכם את המפגש ואמר: ״שר העבודה והרווחה, איציק שמולי הוא שותף אמיתי לסדר יומו של המרחב הכפרי ומכיר לעומק את צרכינו. אנו נמשיך לשתף פעולה לטובת ההתיישבות והחקלאות״.

 
פגישה עם יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת, ח"כ מיקי חיימוביץ'
מזכ"ל תנועת המושבים, עו"ד עמית יפרח ויו"ר מרכז המועצות האזורית, שי חג'ג' נפגשו השבוע עם יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת, ח"כ מיקי חיימוביץ לפגישה עבודה בנושא הצעות החוק הנמצאות בוועדה שבראשותה, בין השאר בנושאי הותמ"לים, ועדת גבולות ונושא המשלוחים החיים של העגלים שנמצאים כיום על סדר יומה של הועדה.  
מזכ"ל תנועת המושבים, עו"ד עמית יפרח השתתף בסיורו הראשון של שר החקלאות: 

"בחירתו של השר לקיים את הסיור הראשון שלו במבואות חרמון חשובה לחיזוקו ולביסוסו של האזור"
שר החקלאות ופיתוח הכפר, אלון שוסטר קיים את הסיור הראשון שלו מתוקף תפקידו כשר במועצה האזורית מבואות החרמון. 

מזכ״ל תנועת המושבים, עו״ד עמית יפרח אמר במהלך הסיור: ״בחירתו של השר לקיים את הסיור הראשון שלו במבואות חרמון חשובה לחיזוקו ולביסוסו של האזור. מושבי גבול הצפון צריכים תכנית המשלבת את חיזוק ענפי החי והצומח לצד חיזוק ענף התיירות הכפרית והפעילות הלא חקלאית ובכך נהפוך את האזור לרב תפקודי שיבטיח את פרנסת חברי המושבים והמשכיות הדור הבא בישובי גבול הצפון. אני מודה לשר ולצוות משרדו שהזמינו אותי לקחת חלק בסיורו הראשון ולראש המועצה מבואות חרמון, בני בן מובחר על האירוח״.
 
תנועת המושבים לשר השיכון ליצמן:
״דרוש שינוי דרסטי בהתייחסות להתיישבות העובדת מצד הרשות״
מזכ״ל תנועת המושבים, עו״ד עמית יפרח התייחס לגיבוש תקציב המדינה והתוכנית הכלכלית  בתחום הדיור ושוק הנדל"ן על ידי שר השיכון, יעקב ליצמן:
 
״ראשית אנו מברכים על תוכנית העבודה שהוגשה לשר האוצר, ישראל כץ ובתוכה מדיניותו של השר הנכנס. יחד עם זאת, לצערנו לא קיימת כל התייחסות למרחב הכפרי ויחסו אל מול רשות מקרקעי ישראל. מבחינתנו דרוש שינוי דרסטי בהתייחסות להתיישבות העובדת מצד הרשות לרבות- שהאגף החקלאי יקבל תקציבים ותקנים אשר יאפשרו לבטל אחת ולתמיד את החיכוך ביננו לבין רמ״י , החלטות המאפשרות ביטול החיכוך אינן מיושמות באופן נרחב ועם כח האדם הדרוש לעניין. בנוסף חוזי החכירה שאושרו כבר ב 2013 אינם נחתמים עם בעלי הנחלות ,בקשות של חברי המושבים נמצאות זמן לא סביר במרחבי הרשות והעומס רק הולך ומתגבר והחיכוך בלתי נסבל״. 

יפרח סיכם ואמר: ״אנו קוראים לשר הנכנס לקצר משמעותית את זמני התגובה מול חברי המושבים ולקצר הליכים לטובת יישום החלטות הקשורות למגורים ופעילות לא חקלאית בנחלות , כמו כן האגודות ממתינות  זמן לא סביר לחידוש חוזי החכירה בינם לבין הרשות דבר שמעכב את התפתחות והסדרת השימושים הקיימים במושב . במידה ואכן כוונת השר הנכנס ליישם את ביטול החיכוך, הצעתנו להתחיל במרחב הכפרי שממתין יותר מידי זמן ולא קיימת שום סיבה לקפח אותו ביחס למגזר העירוני״.

לקראת הכתבה המלאה בערוץ 7 - לחץ כאן
מחזקים את התיירות הכפרית במושבים
מזכ״ל תנועת המושבים, עו״ד עמית יפרח ומנהלת אגף הקרקעות בתנועת המושבים, עו״ד מיכל בוסל קיימו השבוע ישיבת עבודה משותפת עם הממונה על התיירות הכפרית במשרד החקלאות, שי דותן. במהלך הפגישה עלו נושאי שיתופי פעולה בתחום, נושאי התמודדות המושבים והמרחב הכפרי עם התיירות הכפרית בעת משבר הקורונה וחיזוק התיירות הכפרית במושבים.
 
התנועה בשטח!
פגישה עם הנהלת מושב מסילת ציון
מזכ״ל תנועת המושבים, עו״ד עמית יפרח ומנהלת אגף הקרקעות תנועת המושבים, עו״ד מיכל בוסל השתתפו השבוע במפגש עם הנהלת מושב מסילת ציון שבמועצה האזורית מטה יהודה בראשותו של יו״ר ועד האגודה, יורם אטיאס, בנושאי הגדלת חלקות המגורים במושב והנושאים שעל סדר יומו של המרחב הכפרי. 

במהלך המפגש סקר יפרח בפני החברים את פעילות אגפי התנועה בנושאי חקלאות, קרקעות, פעילות לא חקלאית וחברה וקהילה ועל שיתוף הפעולה בין האגודה לבין תנועת המושבים.

 
סיור מטה תנועת המושבים במושב אביחיל ובארותיים שבמועצה האזורית עמק חפר
פגישה במושב אביחיל וסיור מקצועי
מטה תנועת המושבים קיים השבוע סיור במועצה האזורית עמק חפר. הסיור התחיל במושב אביחיל שם נפגשו עם סגן ראש המועצה, חיזקי סיבק ועם הנהלת המושב ודנו בנושאי המושב בתחום הקרקעות והחקלאות.
לאחר מכן קיימו סיור במושב וראו את נזקי הותמ״ל על שטחי החקלאות של המושב ואת האתגרים שהמושב שהוא צמוד דופן לעיר נתניה חווה זאת אל מול הרצון לשמרו כיישוב חקלאי מתוכנן ובעל ציביון כפרי
פגישה עם הנהלת בארותיים,
סיור ב"קיימא בארותיים" ובלול מתקדם
הסיור המשיך במושב בארותיים ונפתח בחוות ״קיימא בארותיים״, חווה חקלאית אורגנית המספקת לבני נוער שנשרו ממערכת החינוך הפורמלית תעסוקה חקלאית וחינוכית.  באמצעות העבודה בחקלאות, בני הנוער חווים אתגרים מול הצלחות, שותלים וגם קוצרים ובעיקר מקבלים הזדמנות נוספת באמצעות חדווה ואמונה בהם. הרווחים מהמכירות, הולכים ישירות לעמותה להמשך פעילות עבור בני הנוער. 
רני ארז ויוגב תנעמי אמרו: "יש לנו חזון שהילדים הללו יהפכו לחקלאים. החקלאות מאפשרת לאותו בן נוער לחוות חוויות של הצלחה לצד אתגרים. אנחנו עמותה חברתית חקלאית והחקלאות היא הנגזרת של החינוך".
מזכ"ל תנועת המושבים, עו"ד עמית יפרח אמר: "הפרויקט הוא פרויקט מדהים וערכי ברמה החינוכית וברמה המקצועית".
 
לאחר הסיור נפגשו עם הנהלת המושב, בהשתתפות ראשת המועצה, ד״ר גלית שאול ודנו בנושאים העומדים על סדר היום של המושב לרבות בנושאי קרקעות, חקלאות ופיתוח עסקי של המושב, תיירות כפרית ועוד. הסיור הסתיים בלול של משק כץ לביצי חופש, שהוא לול מתקדם וחדשני הממחיש את חשיבות ייצור המזון בצורה ייחודית  לטובת ביטחון המזון של אזרחי ישראל.
 
מזכ"ל תנועת המושבים, עו"ד עמית יפרח סיכם את הסיור ואמר "אני מברך על סיור ועל הפגישות המקצועיות והענייניות. תנועת המושבים תמשיך לקדם את הנושאים שעל סדר היום של המושבים והמרחב הכפרי כולו".
 הועדה הבין מושבית אירחה את היועמ"ש של הסוכנות היהודית לטובת שיתוף פעולה מקצועי
מזכ״ל תנועת המושבים, עו״ד עמית יפרח כינס השבוע את הועדה הבין מושבית, המורכבת מכלל התנועות המושביות. במהלך הפגישה אירחו את היועמ״ש של הסוכנות היהודית, עו״ד קרן גורביץ ואת מישל גביסר מהסוכנות היהודית אשר סקרו בפני חברי הועדה את הסוגיות שבהן קיים ממשק בין הסוכנות היהודית  למושבים ולחברי האגודות וסוכם על המשך העבודה המקצועית המשותפת ביננו לטובת האגודות בחוזים המשולשים. 

באותו היום נפגש מזכ״ל תנועת המושבים, עו״ד עמית יפרח עם מנכ״ל תנובה, אייל מאליס ודנו על אתגרי ענף החלב ובנושא שיתוף הפעולה בין המחלבות למשק המשפחתי.
 חברה וקהילה
מנהל אגף המשק של תנועת המושבים, פלג אוריון קיים הרצאה בקורס מזכירי וועדים של תנועת המושבים במועצה האזורית באר טוביה. נושא ההרצאה היה יוקר המחיה והתמודדות החקלאות אל מול ראיית העולם הכלכלית שהיא קפיטליסטית ניאו ליברלית המסכנת את קיומה של החקלאות. בנוסף סקר את פעילות אגף המשק בתנועת המושבים בשנה וחצי האחרונות לרבות תקופת הקורונה.

במהלך ההרצאה סקר אוריון את מצב החקלאות לפי ענפיה ונושאיה ודיבר עם משתתפי הקורס על האתגרים הניצבים בפני המשק המשפחתי בפרט והחקלאות בכלל.
 
עוד מאגף חברה וקהילה -   
  • מפגש רכזי תרבות וקהילה של דרום השרון התקיים השבוע בזום בנושא גיוס ושימור מתנדבים. 
  • התקיימה פגישה עם מושב עג'ור שבמועצה האזורית מטה יהודה במסגרתה הוחלט כי ייצאו לתהליך של הכשרות לבעלי תפקידים במושב ותהליך בינוי קהילה. 
 
עדכונים מאגף קרקעות ואגודות שיתופיות  
  • התקיימה פגישת עבודה במשרדי רמ״י בירושלים בנושא נחלות בלתי מאוישות של מושב לוזית. 
  • התקיימה פגישה עם ועד מושב רמות נפתלי בנושאי הגדלת תקן הנחלה וחיזוק הפעילות החקלאית במושב.
  • השתתפות בכנס חירום בזום לעצירת הותמ״ל. 
 
עדכונים מאגף המשק 
  • מנהל אגף המשק של תנועת המושבים, פלג אוריון וכלכלנית התאחדות חקלאי ישראל, אילנה דרור, קיימו השבוע פגישה במשרד הבריאות בכדי להביא לפתרון את איסור ההשקיה בחלקות א' במושבים.
  • תנועת המושבים הצטרפה השבוע יחד ארגון עובדי הפלחה, למאבק של עמותת 'שווי מס רכב' והעצמאים להורדת המיסוי של הטנדרים לחקלאות. בענף החקלאות קיימים כ- 6400 רכבי עבודה וטנדרים
 
כפר חיים מתקדם להשלמת התצ״ר! 
מבט מושבים, הזרוע הכלכלית של תנועת המושבים קידמה השבוע את השלמת התצ״ר של מושב כפר חיים, זאת לאחר שהמושב סיים זה עתה את תהליך התב"ע החדשה. השבוע אף בוצעה ישיבת הכנה במשרדי קו מדידה להצגת המיפוי ותיאום המשך הפרויקט. מבט מושבים אף קידמה השבוע פגישות במושב יערה ומושב גורן במעלה יוסף בנושא מיזמים כלכליים ואף קיימה במושב אבן מנחםפגישה למיפוי הצרכים ופרויקטים כלכליים. 
השבוע אף החל רצף פגישות בפתחת ניצנה עם המושבים קדש ברנע, כמהין ובאר מילכה שברמת הנגב ואף התקיימה בחבל אשכול ישיבה עם ועד הנהלה של מושב יתד בנושא קידום היוון הנחלות במושב.
 
מצלמים חקלאות! 
 
התמונה צולמה על ידי צלמת החקלאות, מרינה פורמן לוי.

להזמנת צילומים או תמונות, ניתן לפנות ישירות למרינה בטלפון :  052-3741716 
 

תנועת המושבים מאחלת לכם ולבני משפחותיכם שבת שלום וסופ"ש מהנה עם המון בריאות ונחת!

אנחנו, בתנועת המושבים, נמצאים כאן בשבילכם ונהיה הכתובת שלכם ושל המרחב הכפרי כולו, גם בתקופה זו. אל תהססו לפנות אלינו.

 
דפנה כהן נוריאל - דוברת תנועת המושבים |טלפון: dafnac@tmoshavim.org.il  | 050-8482856
נשלח באמצעות תוכנת ActiveTrail