סיבים אופטיים בזק - בכייה לשנים

טל שמואל • 7/1/2023 כניסות

הוועד פרסם בגאווה סיום פרישת סיבים אופטיים על ידי בזק, והצעה לתושבים להתחבר.
כפי שכבר כתבתי בעבר, מעשה פרישת הסיבים על ידי בזק הוא מעשה חלם של הוועד, וישאר לדראון לשנים. 
הסיבים חוברו למערכת העמודים המיושנת והמוזנחת של בזק אשר ללא קשר לסיבים האופטיים היה על הוועד לדרוש מבזק להסירם. אין עוד מקום בישוב כלשהו לעמודי תקשורת, וכבר מזה עשרות שנים אין כאלו בישובים חדשים או הרחבות (כולל בהרחבה בבית שערים בת 20 השנים).
קיימת בישוב מערכת קווי תקשורת תת-קרקעית של הוט המגיעה לכל בית, והיה על הוועד לדרוש מבזק להטמין את הסיבים במערכת זו (כולל את מעט קווי הטלפון של בזק שנותרו). חברת הוט מאפשרת זאת תמורת תשלום, גם אם הדבר דורש המשך משא ומתן ועלות גבוהה יותר.
חיבור הסיבים לעמודים הקיימים ושימוש בהם על ידי התושבים תנציח את העמודים לשנים רבות, וכל שינוי יעלה ליישוב הון רב (והוא יקרה מתישהו). חבל שהוועד לא שאל את דעת התושבים תוך הצגת האלטרנטיבות.
מלבד היות העמודים והכבלים השונים מפגע אסתטי בולט מאד, הסיבים על העמודים דורשים תחזוקה (בזק!), חשופים לפגעים רבים כגון קריעה ופגיעה בעמודים על ידי כלי רכב, פגעי מזג האויר, (ברקים) מלחמה (לא עלינו), ועוד.
יש גם לציין שלמרות הרעש הגדול סביב הסיבים והפרסומת במדיה, לתושבי בית-שערים המחוברים לרשת הוט לא יוסיף הדבר הרבה בעת הזו. גם היום מספקת הרשת (בעיקר למנויי הוט) את כל הצרכים של בתים פרטיים ועסקים קטנים, כולל שרותי סטרימינג (נטפליקס) ו VOD, ואם מדובר בהורדת והעלאת קבצים - אכן סיבים האופטיים מהירים יותר, אבל מדובר לכל היותר בהבדלי שניות אחדות לעומת דקות אחדות בשימוש רגיל.
כפי שהיצעתי בעבר, גם היום אני מציע - אל תתחברו. החיבור יתן לכם רשת מהירה שלא תוסיף לכם הרבה, אבל באמינות מופחתת בהרבה ותסייע בהנצחת המעשה החלמאי.