" נוהל חובות חברים ותושבים" - נקודות למחשבה

יוסי ברסקה • 9/10/2022 כניסות

 

ממכתב התגובה של נציגי האגודה החקלאית " נוהל חובות חברים ותושבים"  עולות הנקודות הבאות:

  1. העלויות והמשאבים הנדרשים עבור גביית תשלומי המים מהתושבים הם עצומים ונדרשות מספר רב של התראות על מנת לגבות את חובות.

 

  1. ישנו קומץ קטן מאוד של בודדים אשר לא משלם בזמן.

 

  1. קנס איחור זה תואם את החוק ואושר על ידי עו"ד של האגודה החקלאית.

 

ומכאן עולות השאלות הבאות:

  1. אם מערכת גביית התשלומים כל כך מסובכת ויקרה (הוצאת מכתב תזכורת עולה לדברי האגודה החקלאית 150 ₪), אולי כדאי לייעל אותה ולמצוא דרכים זולות יותר, מרבית התושבים ישמחו לקבל את החשבון לדוא"ל, ולשלם אחרי שבדקו אותו בהעברה בנקאית, ולא להגיע במיוחד לדואר על מנת לקחת את החשבון, וכזכור איחור של שבוע עולה לתושב הרבה כסף. וכמו שציינתם מדובר בתושבים בודדים אשר אינם משלמים, אולי כדאי להתמקד בהם, להבין את הבעיה ולמצוא פתרונות נקודתיים, ולא לקנוס את כל האוכלוסיה.

 

  1. למרות שצויין במכתב כי מספר החייבים אשר אינם משלמים בזמן הוא קטן מאוד, הוחלט לשלוח למספר רב של תושבים ללא שום התראה על כי איחרו בשבוע, מכתב דרישה לתשלום אשר יתווסף לחשבון המים שלהם בחודש הבא, וכך יתפח כל שבועיים ב 150 ₪.

 

אולם גם כאן לא בוצעה אכיפה שיוויונית, לא כל החייבים קיבלו התראות, בוצע חיוב סלקטיבי על פי קריטריון שלא פורסם לציבור אשר מחלק את החייבים, אם קנס זה חוקי למה לא כל החייבים קיבלו אותו? איך נוצר מצב שחייב אחד מקבל קנס ואחר לא ?

 

  1. התושב מקבל את מי השתייה שלו מהאגודה החקלאית שהיא תאגיד המים של המושב, ומכיוון שכך תאגיד מים זה מחוייב לחוק תאגידי המים. יש לבצע הפרדה מוחלטת בין חובות המשקים לאגודה החקלאית לבין חובות המים של התושב.

הימים בהם האגודה החקלאית קבעה את החוקים וקנסה את החייבים הסתיימו, החוק הקובע היום הוא חוקי המדינה.

מכיוון שחוקיות קנס זה נבדקה ביסודיות, לא צריכה להיות בעיה לפרסם את סעיף החוק עליו היא נשענת, ואת חוות דעתו הכתובה של עו"ד האגודה החקלאית שאישר גביה זו.

 

חג שמח, ולא לשכוח כי החל מסוכות מתפללים  "מַשִּׁיב הָרוּחַ וּמוֹרִיד הַגֶּשֶׁם".

 

 

 

הודעות בנושא זה